Птиците са изключително интелигентни животни, които изискват редовни упражнения и умствена стимулация. Важно е да се гарантира, че тези нужди ще бъдат задоволени, когато избирате как да настаните вашите домашни птици.
ПРОСТРАНСТВО
Летателното пространсво
Всяко заграждение трябва да осигурява голямо пространство спрямо размера на птицата, за да позволи свободно движение и полет. Когато птиците са постоянно затворени в клетка, те трябва да имат редовен достъп до волиера за полет или възможности да летят в безопасна среда (като на закрито).
Птиците се нуждаят от достатъчно хоризонтално и вертикално пространство, за да се даде възможност за естествено свободно движение и полет. Моля, имайте предвид, че птиците обикновено не летят право нагоре и надолу вертикално (като хеликоптер); следователно клетките, които са тесни с много вертикално пространство, но не много хоризонтално пространство, често не осигуряват адекватни или подходящи размери за домашни птици. Собствениците трябва да обмислят предоставянето на възможно най-голяма клетка, като се имат предвид финансовите съображения и наличното пространство. Някои насоки за вътрешни и външни размери на клетките за обикновени породи птици домашни любимци можете да намерите тук .
Обогатяване на околната среда
Интересната среда за настаняване ще гарантира, че вашите домашни птици няма да се отегчат, когато са затворени. Осигуряването на разнообразна диета, подвижни кацалки, предмети, с които те да играят и взаимодействат, и други видове обогатяване на околната среда ще направят живота на вашата птица много по-приятен. Някои съвети за обогатяване можете да намерите тук .
Социален контакт
Повечето видове птици са силно социални, живеят на групи или поне по двойки в естествена среда. Домашните птици трябва да се настаняват в групи или двойки от съвместими видове или индивиди, за да се гарантира, че тяхната нужда от социален контакт е задоволена. Домашните птици често смятат своето човешко семейство като част от своето социално „стадо“ и оценяват подходящото интегриране в ежедневните дейности на семейството [ 2 ].
Други фактори
- Времето – птиците трябва да бъдат защитени от екстремни горещи и студени температури и други екстремни метеорологични условия. Всяка волиера или клетка, която е изложена на атмосферните влияния, трябва да бъде изградена така, че всички птици да имат място да кацнат на място, защитено от вятър, дъжд и пряка слънчева светлина [ 3 ].
- Вентилация – птиците се нуждаят от подходяща вентилация, но и от защита от течения и изпарения. За вътрешен корпус най-малко половината от най-голямата страна на клетката трябва да се състои от метална решетка, мрежа или мрежа, вместо да е плътна [ 3 ]. Разположението на вътрешна клетка не трябва да позволява излагане на изпарения от продукти за почистване или боядисване, цигарен дим, газ за готвене, освежители за въздух, ароматни свещи или тамян и самопочистващи се фурни [ 1]; птиците са много чувствителни към токсините във въздуха. За външни жилища, за да осигурят подслон срещу преобладаващите ветрове, трябва да се използва твърд материал или облицовка на покрива и стените, които трябва да покриват най-малко една трета от общата площ, минавайки непрекъснато около три стени. Препоръчва се поне три четвърти от площта на една стена да бъде изградена от мрежа с отворено тъкане [ 3 ].
- Гледки и звуци – домашните птици трябва да бъдат защитени от силни или внезапни шумове, тъй като могат лесно да бъдат стресирани или стресирани. Птиците са плячка и трябва да се държат далеч от гледката и звуците на хищни животни; те не трябва да се държат в постоянни клетки в зона с висок трафик на домакинство [ 4 ]. Тъй като различните видове птици имат различни изисквания, добра идея е да се консултирате с опитен ветеринарен лекар или птицевод за съвет относно настаняването, за да сте сигурни, че осигурявате възможно най-добрата среда и грижите за вашите птици.
Жилището трябва също
- бъдете чисти и хигиенични – веднъж на ден съдовете за храна и вода трябва да се почистват и дезинфекцират, да се сменят хартията в клетката, да се извършва почистване на местата в клетката и да се сменя храната. Препоръчва се вестник като субстрат, а играчките и купичките за храна трябва да са устойчиви на съдомиялна машина и надраскване. Контейнерите за храна и вода трябва да бъдат разположени там, където е най-малко вероятно да бъдат замърсени с фекалии.
- осигурете разнообразие от кацалки с различен диаметър с достатъчно място за всички птици. Кацалките трябва да са груби и направени от естествена, нетоксична дървесина, за да се предотврати обрастването на ноктите на краката. Шкурката трябва да се избягва, тъй като това може да доведе до ожулвания на подложката. Кацалките трябва да се поставят отделно, за да се насърчи полет, но не и директно над други кацалки или контейнери за храна и напитки, за да се избегне замърсяване.
- осигуряват обогатяване на околната среда за умствена и физическа стимулация.
- осигурят адекватен брой станции за хранене и вода, за да отговорят на изискванията на всички птици.
- осигурете достатъчно места за гнездене с подходящ материал за гнездене – ако птиците се размножават.
- осигурете вода за къпане чрез пръскачка или в контейнер, който е подходящ за вида.
- бъде устойчив на хищници. За настаняване във волиера хищниците не трябва да могат да влизат във волиера. Това може да се постигне чрез монтиране на бетонни прегради или поцинкована стомана или мрежа (или подобен устойчив материал), заровени на дълбочина от 300 мм.
- да бъде защитена от бягство.
- да бъдат прости структури, които позволяват на птиците да летят свободно с ясни линии на полет и позволяват лесно почистване.
Грижи полагани за металната клетка
Поцинкованата тел може да бъде токсична поради наличието на цинк и олово, особено за папагалите. Рискът от отравяне може да бъде намален чрез използване на тел или клетки, изработени от неръждаема стомана, а не от поцинкована тел или, ако трябва да се използва поцинкована тел, старателно изчеткане на телта, премахване на свободни метални люспи и „топчета“ от поцинковано желязо, които могат да бъдат погълнати [ 3 ]. Новата тел трябва да се измие с мек кисел разтвор като оцет, последвано от изплакване с вода. Изветряването на новата клетка за дванадесет месеца също помага за намаляване на риска. В идеалния случай оставете новата телена мрежа да изветрява естествено, преди да я използвате за изграждане на клетката.
Независимо от тези предпазни мерки, птиците, които дъвчат тел, трябва редовно да бъдат наблюдавани за признаци на отравяне. Изборът на размера на телта трябва да се основава на потенциалната способност на птиците да дъвчат жицата и пригодността на телта за възпиране на хищници и вредители. Възможността за дъвчене на тел зависи както от вида, така и от размера. Тел 16 (1,6 мм) е подходящ за повечето средни папагали, а 17 (1,7 мм) е подходящ за повечето малки до средни папагали и чинки. Размерът на окото зависи от размера на най-малките птици. Обичайните размери са 12 мм x 12 мм за малки птици и 12 мм x 25 мм за по-големи птици. Разстоянието между решетките не трябва да позволява на вашата птица да побира главата си между решетките.
Резюме
Създаването на стимулираща, просторна и безопасна среда за настаняване на вашата птица е жизненоважно за тяхното благосъстояние. Важно е да се вземе предвид пространството, обогатяването на околната среда, безопасността от външната среда, хигиената и материала, от който е направена клетката. Правилното настаняване осигурява безопасна и стимулираща среда, така че птиците да са свободни от стрес и скука. И накрая, предоставянето на възможно най-много пространство и възможности за свободно летене ще даде най-добрия шанс на птиците да се включат в нормалното си поведение.